Διαστημικό ποδόσφαιρο (φέρτε την εθνική εξωγήινων)

Ποιος να συγκριθεί μαζί σου;
Παίζοντας… διαστημικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη την -άδικη- αποβολή του Φαν Πέρσι στο 56', η Μπαρτσελόνα απέδειξε ότι όταν θέλει και την… θέλει και η τύχη (που της έλειπε στο Λονδίνο), δεν έχει αντίπαλο!

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 3-1 της Άρσεναλ στο «Καμπ Νου» και πήραν το «εισιτήριο» για τους «8» του Champions League!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μέσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει στο 52', με αυτογκόλ του Μπούσκετς, η Άρσεναλ και ν'… αγγίξει -για λίγο- την πρόκριση.

Οι Καταλανοί, ωστόσο -με παίκτη παραπάνω- πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους και κατάφεραν με τα γκολ των Τσάβι (69') και το δεύτερο προσωπικό του Μέσι με πέναλτι (72'), να προκριθούν στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!

Χαρακτηριστικό της απόλυτης κυριαρχίας των «μπλαουγκράνα» στον αγωνιστικό χώρο, οι 0 τελικές προσπάθειες της Άρσεναλ -το γκολ της ήταν μια… ευγενική χορηγία του 22χρονου Ισπανού- και οι 19 δικές τους!